Cosplay Nedir? Cosplay’in Etkisi Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, eğlence alışkanlıklarımız değişmeye başladı. Eskiden insanlar eğlenmek için, evlerinden dışarıda sosyalleşerek zaman geçirmeyi tercih ediyordu. Artık ofis ve evlerde bilgisayar başında oyun oynamak yeni eğlence kültürünün bir parçası haline geldi. Yakın geçmişte, bilgisayar oyunu sadece çocukların eğlenmesi için bir araç olarak görünse de oyun sektörüne yapılan yatırımlar ile birlikte yetişkinlerin keyif almasını sağlayacak oyunların üretilmesi bütün dengeleri değiştirdi. Peki nedir bu Cosplay Nedir?

Bilgisayar Oyunlarının İnsan Psikolojisine Etkisi

Başta sadece keyifli zaman geçirme amacıyla kullanılan bu teknolojik oyuncaklar, insan psikolojisinde büyük etkiler yaratabilir mi? Yapılan araştırmalar insan beynin, yoğun konsantrasyon haline girdiği durumlarda oyunun gerçek deneyim olarak algılanmaya başlayabileceği yönünde. Oyunda yaşanılan kötü deneyimlerin veya stresin etkisi psikolojimizde kötü etkiler bırakıyor. Bunun yanı sıra oyuncu bir süre sonra, oyun içinde yönlendirilen karakter ile kendi arasında duygusal bir bağ kurmaya başlıyor.

Oyun içindeki sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki sınırın birbirine karıştığı durumlarda, oyuncular için ciddi psikolojik bozukluklar ortaya çıkabiliyor.

Oyun Karakterini Örnek Alan İnsanlar! Cosplay

Oyuncunun duygusal olarak kendine yakın hissettiği karaktere benzemeye çalışması ve bu karakteri kendine örnek alması, oyun dünyasında oldukça sık rastlanan bir durum. Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen bilgisayar oyunu fuarlarında oyun severler, sevdikleri karakterlere benzemek için çabalıyorlar. Görüntüler renkli ve eğlenceli olsa da bu çok çaba gerektiriyor. Karakterin görüntüsüne uygun kıyafet giy saçlar için gerekiyorsa peruk al, makyaj yap, uygun aksesuarlar bul ve bunun gibi daha birçok şey. Bütün bunlar bazı insanlar için zor ve zaman kaybı olarak görünse de oyun dünyasını gerçek dünyadan daha fazla benimseyen bir grup insan için yaşamın bir parçası olmuş durumda.

Oyun Dünyası ve Gerçek Hayat

Oyun başında zaman geçirirken, bu sanal dünyada istediğimizi yapıyor ve bundan keyif alıyoruz. Yapımcılar bize daha farklı deneyimler kazanabileceğimiz, aklımıza gelmeyecek senaryoları olan oyun üretmeye devam ediyorlar ve etmeye devam edecekler. Bütün bunlar olurken yakın gelecekte insanlar için gerçek hayat ve sanal hayat arasındaki dengeyi kurmak daha da zorlaşacak gibi görünüyor.

Bunun gibi bir çok haber ve eğlenceli makaleler için www.retrooyuncu.com’u takip etmeyi unutmayın!

Bunu okumuş muydunuz? https://retrooyuncu.com/turkiye’de-oyun-oynamanin-pahali-olmasi/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir