Dünya’nın En İyi Senaryosuna Sahip Oyunlar

Teknoloji ve oyunlardaki sinematik anlatım tarzının gelişmesiyle video oyun sektörü pek çok senaristin yeni durağı haline geldi. Oyun sektöründeki gelişmeler insanlara filmler ve kitaplar dışında bir alternatif sunarak hikaye anlatıma bambaşka bir soluk getirdi. İşte senaryosuyla oyun sektörünün yıldızı haline gelmiş yapımlar;

Metal Gear Serisi

Oyun dünyasının en köklü serilerinden biri olan Metal Gear serisi 1987 yılında MSX platformunda başladığı macerasını 2015 yılına kadar sürdürmeyi başarmıştır. Hideo Kojima’nın senaryosunu yazdığı seri Snake kod adlı bir askerin Metal Gear adı verilen bir kıyamet silahına karşı verdiği mücadeleyi konu ediniyor. Başlangıçta film projesi olarak düşünülen seri sinema sektöründen onay alamayınca şansını oyun sektöründe denedi ve oyuncular için yazılmış en iyi modern mitlerden birine dönüştü.

Grim Fandango

Tim Schafer tarafından kaleme alına yapım LucasArts’ın yayıncılığını üstlendiği üç boyutlu bir adventure oyunu. 1998 yılında çıkış yapmış olan oyun, cennete gitmek için fani dünyada işlediği suçların kefaretini arafta çalışarak ödemeye çalışan Manny Calavera’nın hikâyesini oyunculara sunmaktadır. Kara mizah ve noir atmosferini başarılı bir şekilde harmanlayan yapım, hayran kitlesini günümüze kadar korumayı başarmıştır.

Witcher Serisi

Andrzej Sapkowski’nin aynı adlı eserinden CD Projekt Red ekibi tarafından uyarlanan yapım, günümüz oyuncuları ve oyun basını tarafından büyük ilgi görmektedir. Seri para karşılığı canavar avlayan Rivialı Geralt’ın hikâyesini oyuncunun kontrollerine sunuyor. RPG türündeki oyun Geralt’ın oyun boyunca yaptığı tüm seçimleri oyuncunun inisiyatifine bırakarak özgür bir oynanış sunuyor. Senaryo kısmında ise günümüz problemlerini orta dünya coğrafyasında işlemesiyle büyük ilgi çekmekte.

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch bağımsız yapımcı Giant Sparrow tarından geliştirilmiş interaktif film türünde bir oyun. Oyun boyunca tek yaptığınız Finch malikânesi gezmek ve aile ağacınızdaki akrabalarınızın acıklı hikâyelerine tanık olmak. Basit bir senaryo, kullanılan edebi dil ve sanat yönetmenliğiyle birleşerek oyuncular için daha önce hiç yaşamadıkları bir deneyim sunmakta.

Alan Wake

Korku türündeki yapım, ünlü bir yazar olan Alan Wake’in eşiyle tatile çıktığı esnada yazdığını dahi hatırlamadığı bir romandan karakterlerin canlanıp Alan Wake ve eşine musallat olmasını konu ediniyor. Dizi gibi olayların bölüm bölüm intro ve outrolarla sunulduğu hikâyede yolculuğunuz boyunca çevreye saçılmış halde bulduğunuz her bir roman sayfası başınıza gelecek olan dehşeti önceden haberdar ederek oyuncuyu diken üstünde tutuyor. Bu karanlık yolculukta elinizdeki en büyük silah ise bir el feneridir.

Bunun gibi bir çok haber ve eğlenceli makaleler için www.retrooyuncu.com’u takip etmeyi unutmayın!

Bunu okumuş muydunuz? https://retrooyuncu.com/turkiye’de-oyun-oynamanin-pahali-olmasi/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir