Mayın Tarlası Nedir? Nasıl Oynanır?

Hiç şüphe yoktur ki mayın tarlası oyununu duymayanınız yoktur. İlk gördüğümüz bilgisayarlarda, bu oyun karşımıza sürekli çıkmış ancak bir çoğumuz bir türlü bu enteresan oyuna bir anlam verememişizdir. Çok basit bir görünümü ve gayet basit oynanış mekanikleri olmasına rağmen bu oyun gözüktüğünden bir tık daha zor olup, beyni fazlasıyla yoran bir oyundur. Oyun bildiğiniz üzere boş karelerle dolu bir arazi üzerinde başlar. Bu arazideki tüm mayınların yerini bulduğunuzda oyun biter.

1.Oyuna Başlarken

 Oyunun ilk hamlesi tamamen oyuncunun şansına kalmıştır. Bir kareye tıklamak zorundasınızdır ve altında mayın olmaması durumunda bu karede bir sayı belirir. Bu sayılar sıfırdan sekize kadar değer alabilir. Sıfır o kutunun etrafındaki sekiz kutuda hiçbir mayın olmadığının göstergesidir. Doğal olarak sekiz yazan kutunun etrafı tamamen mayınlarla doludur. Oyunun kolay seviyelerinde bir kutu açıldıktan sonra, çok büyük bir ihtimal etrafındaki mayınların yeri basit mantık işlemleriyle tespit edilebilir. Ancak oyun zorlaştığında yapmanız gereken mantık işlemleri gerçekten çok karmaşık ve yorucu olabiliyor.

2.Püf Noktaları

Tabi ki bu oyunu oynamanın da bazı püf noktaları var. Bunlardan biraz bahsedecek olursak, ilk olarak güvenilirliği en az olan istatistiksel ilerleme yöntemi dediğim taktikten bahsetmek isterim. Arazideki dokunulmamış kare sayısına ‘a’ dersek, kalan mayın sayısını da ‘b’ olarak kabul ettiğimizde. ‘b/a’ bize rastgele tıklanan bir kutudan mayın çıkma ihtimalini verir. Bu aynı zamanda mayınların dağılım oranıdır. Böylece bir tahmin yapmak zorunda kaldığımızda bu dağılımı da işin içine dahil etmeliyiz. Mesela bu oran çok yüksek ise, ortak kullanılan mayınların sayısının az olduğunu tahmin edebilir. Burada ortak kullanılan mayının ifade ettiği şey ise, belirli bir mayının aynı anda komşu olduğu açık kare sayısı. Elimizde kalan on boş kareden yedisinde mayın olduğunu biliyorsak, incelediğimiz durumlardaki en fazla mayını içeren olasılık bizim için en olası durum olarak kabul edilebilir.

Bir ikinci ipucu ise ‘one-step ahead probabilities’, yani bir hamle sonrasının ihtimalleri olarak adlandırılabilir. Bir yerde mayın olma ihtimalini göze alarak sonraki hamleleri düşünürüz. Önümüzdeki iki kutuda kesinlikle bir mayın olması, o kutularla ilgili bilgi verdiği gibi o kutuların yanındaki kutularla ilgili bir şeyler de söyler bize. Mesela önümüzdeki iki kutudan birinde kesinlikle mayın varsa, o kutuların bir yanındaki kutulardaki sayılar için bir adet mayının ilk baktığımız iki kutuda olması ihtimali yüzde yüzdür. Yani bu olay kesinlikle doğrudur. Bu sistem mayının hangi kutuda olduğunu bilmememize rağmen, bir -veya çok zor oyunlarda iki- hamle sonrası için bize kesin bilgiler sunabilir.

 SONUÇ

Küçüklüğümüzden beri gördüğümüz ama bir türlü oynamadığımız bu mayın tarlası oyununu umarım gerektiği ilgiyle oynarsınız. Ortalama bir oyun yaklaşık on dakika sürüyor ancak bu süreyi kısaltmak veya çoğaltmak sizin elinizde olan bir şey. Hayatınızın bir on dakikasını böyle bir beyin jimnastiğine ayırmanız ise gerçekten beyninizi zinde tutmaya yarayan etkileyici bir detay.

Bunun gibi bir çok haber ve eğlenceli makaleler için www.retrooyuncu.com’u takip etmeyi unutmayın!

Bunu okumuş muydunuz? https://retrooyuncu.com/bagimsiz-oyun-yapimcilarinin-hayatta-kalamamasi

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir