NES Platformunun Efsanesi: GOAL 3

Bugün sizlere evrenin en iyi futbol oyununu tanıtacağım. Başlıkta da belirttiğim gibi oyunumuzun ismi Goal 3. Goal 3 bir nes oyunudur yani atari, nintendo gibi platformlarda çalışmaktadır fakat biz Windows’ta VirtuaNES adlı emülatör ile oynayabiliyoruz. Linkleri en son vereceğim.

Genel Özellikleri

Oyunun resmi adı Kunio Kun no Nekketsu Soccer League’dir. Bizim bildiğimiz adla ise Goal 3.Yapımcısı Japon’dur ve oyunun ana dili Japoncadır. Endişelenmeyin, oyunu oynayarak keşfedeceksiniz ve dile ihtiyaç kalmayacak. Ana takımımız Japonya’dır ve her oyuncunun kendine has ismi vardır, bu isimler sıradan bir Japon balıkçısından tutun, Japon mafyasına kadar geniştir. Japonya dışında 3 lig toplam 12 takım bulunmaktadır. Oyunun kendine has bir havası mevcut ve hiçbir futbol oyunu bu havayı yakalayabilmiş değil. Spor oyunu görünümlü bir dövüş oyunu gibi durmakta. Dikkat edin oyun bağımlılık yapmaktadır. 10 Yıl önce de oynuyordum hala arada oynuyorum.

Grafikleri

Grafikleri devrine göre ileri seviyededir. Ayrıca pek çok oyunda üstten bakmalı olmasına rağmen bu oyunda dev bir yenilik olmuş ve oyun yandan açılı bir hal almıştır. Bu da oyun zevkine ayrı bir zevk katmaktadır. Oyunun renkleri canlıdır. Oyuncuların yüzleri yine oyunun çıkış tarihine göre mükemmel denecek seviyededir.

Animasyonlar

Gol sonrası sevinç animasyonları mükemmeldir. Gol yiyen takımın oyuncuları ağlar, gol atan takımın oyuncuları ise sevinir. Gol attıktan sonra ayrı bir skor tabelası ekranı geliyor, o ekranda sevinç hareketleri yapabilirsiniz.

Oyuncuların birbirinden farklı şut stilleri ve hareketleri vardır. Kimi oyuncu Muz şut, kimisi balık şutu, kimisi yıldırım şutu, kimisi ise kalem şutu atabiliyor. Bu da oyunun özgünlük kazanmasına ve daha çok zevk almamızı sağlıyor.

Müzikler

Oyunun müzikleri cidden çok güzel. Merak ediyorsanız Youtube’da çeşitli müzikleri mevcut. Oyunun içinde çok hoş oluyor, müziği bile bağımlılık yapıyor.

Oyun Dinamikleri

Oyunda tek bir karakteri yönetiyorsunuz fakat diğer takım arkadaşlarınıza emirler verip size pas atmalarını, şut vurmalarını sağlayabiliyorsunuz. Hatta takım arkadaşınızın tepesine çıkıp değişik kombinasyonlar ile gol atabiliyorsunuz.

Oyunun en güzel tarafı da sürpriz şutları yani bahsettiğim muz şut, balık şutu, yıldırım şutu gibi özel şutlar. Bunlar ağları delip geçebiliyor ve gerçekten oyunu oyun yapan en iyi dinamik, şutlardır.

Oyunda rakip takımı yere sererek top sürebilme şansınız dahi var. Sağ ok tuşuna sürekli basıp ileri yada aşağı ok tuşuyla yön verirsiniz rakip takımın oyuncularını döve döve ilerleyebilirsiniz 🙂

Oyun Planı

Oyun planında tüm kadroyu baştan kurabiliyorsunuz. 3 tane farklı diziliş mevcut. İstediğiniz kombinasyonları bu ekranda yapabilirsiniz.

Oyunda Hakem Ve Faul Sistemi

Oyunda hakem yok, faul de yok. Sadece penaltı var ama oda önünüzde iki oyuncu oluyor. Nadir gerçekleşen bir durumdur. İstediğiniz gibi rakip oyuncuya kayabilir, kafa atabilir ya da arkadaşınıza söyleyip ona kafa attırabilirsiniz. Oyunun komik taraflarından biri de belki burasıdır.

Kaleciler

Kaleciler takımdan takıma farklılık gösteriyor. Kimi takımın kalecileri çok iyiyken (Almanya, Brezilya, Kamerun gibi) kimi takımın kalecileri ise çok kötüdür, kötü olmasının sebebi ya sürekli topu alır ileri çıkar kaptırır gol yer ya da dayanıksızdır tek özel şutta güme gider. Güme giderken de havaya uçuyor 🙂 Çok farklı bir kaleci sistemi mevcut, oynadıkça keşfedeceksiniz.

Co-Op Sistemi

2 Kolla arkadaşınızla yan yana oynayabilirsiniz. İstediğiniz takımları alıp kapışabilir ya da aynı takıma girip biriniz kaleci biriniz oyuncu olabilirsiniz. Penaltı kapışmak istiyorsanız o da mevcut. Beraber Play-offlara çıkıp kupayı kaldırabilirsiniz.

Hava Durumu Ve Saha

Devrine göre çok gelişmiş bir hava durumu ve saha sistemi mevcut. Bazen saha bataklık şeklinde oluyor, bazen normal oluyor, bazen de kumdan oluyor. Oyuncu bataklığın üstünde rahat hareket edemiyor, uzun süre kalırsa bataklığa batıyor. Hava durumu konusundan bahsederken rüzgârın tepede hortum gibi oluşup oyuncuları atmosfere çekip geri aşağı atmasından bahsetmezsek olmaz 🙂 Oyunun özel yanlarından birisi de bu, rüzgârın oluştuğu yerin altında bir oyuncu yada top varsa hortum gibi nesne tepeye çekilir ve alakasız bir yerde aşağı düşerdi.

 Bir diğer hava unsuru ise şimşek çakma. Şimşek öylesine çakmıyor, bir bölgedeki oyuncuları çarpıyor. Bazen bununla beraber top da elektrikleniyor ve topa kafa atmaya kalkarsanız elektrik size geçiyor, sizde çarpılıp düşüyorsunuz. Bu gibi detaylar oyunu efsane haline getiriyor.

Sonuç

Sonuç olarak bu oyun yarı dövüş, yarı futbol, yarı komedi oyunudur. Kendine has havası onu evrenin en iyi oyunu yapmasına yetiyor. Oyunu biraz geç öğrenebilirsiniz, biraz karışık kombinasyonları var ama öğrendikten sonra çok zevkli geleceğine eminim.

Bunun gibi bir çok haber ve eğlenceli makaleler için www.retrooyuncu.com’u takip etmeyi unutmayın!

Bunu okumuş muydunuz? https://retrooyuncu.com/mayin-tarlasi-nedir?-nasil-oynanir?

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir