Pokemon Nedir? Mucidi Kimdir?

Mimarı Satoshi Tajiri olan, 1981-1986 yılları arasında oyun dergisi yazarlığı yapan abimizin dikkatini Ken Sugimori çekiyor ve ikisi birlikte bir video oyun stüdyosu kuruyor. Dergisinin de ismi olan “Game Freak” ismini veriyorlar.

Satoshi Tajiri, 1989-1990 tarihlerin de “Kapsül Canavarları” adını verdiği çizimlerini nintendo ya götürüyor ve Nintendo projeyi onaylıyor fakat bir şartla. İsminin “Pocket Monsters” yapıyor.

6 YIL!

6 yıl kadar süren ilk oyunun yapımı sonunda iki versiyon olarak çıkıyor

Bunlar; Poketto Monsuta Aka ve Poketto Monsuto Midori’yi piyasaya sürüyor.

Oyunların her seferinde çift versiyon çıkmasının sebebi Pokemon-trading yani Pokemon takası. İki gameboy’u, Gameboy Link ile bağlayarak iki versiyondaki olmayan pokemonları takasına mümkün kılıyordu. Hatta bazı pokemonları evrimleşmesi için bu takım takaslara mecbur kılıyordu.

İlk oyunu anlatmak gerekirse; 8 Pokemon GYM(Pokemon Eğitim Merkezi)’ndeki Liderleri yenerek ve 8 Pokemon Nişanını toplamak zorundasınız. Ardından Pokemon Elit Lige giderek, 4 Elit ve 1 Şampiyonu yenerek oyunu bitiyorsunuz.

Oyunu yüzde 100 bitirmek için oyun boyunca karşınıza çıkan pokemonları yakalayarak pokedeks’i doldurmanız gerekmekte.

Pokemon’un satışları ilk zamanlarda iyi gitmesede, daha sonrasında oyuna bir adet değerli bir pokemon ekliyorlar, yakılması zor ve bir o kadar ilgili çekici bir pokemon, bu pokemon tahmin ettiğiniz gibi pikachu DEĞİL, şaşırdınız değil mi? Bu pokemon pembe rengi olan Mew, daha sonrasında pokemon satış rekorlarını kırmaya başlıyor.

1998 Yılında Pokemon Red ve Pokemon Blue adında iki versiyonu Avrupa’ya çıkınca bütün dünyada pokemon çılgınlığı sarmaya başladı.

Daha sonrasında pokemon’un animesi, mangası ve kart oyunu yapılıyor ve rekorlara rekor katıyorlar.

700’ün üzerinde pokemonları olan bu evreni günümüzde halen popüler ve eğlenceli. Nintendo Switch cihazlarda olmazsa olmaz bir oyun olan pokemon keyiflli dakikalar yaşatıyor.

İleriki günlerde İOS ve Andorid cihazlarda bir hayli çok indirilen Pokemon GO’nun ne olduğunu ve nasıl indirileceği hakkında bir makale paylaşıcaz. Bir takip etmeyi unutmayın!

Bir sonraki Retro Yazılarını kaçırmamak için www.retrooyuncu.com‘u takip edin!

Bunu makeleyi okumuş muydunuz?https://retrooyuncu.com/tum-zamanlarin-en-cok-satan-oyunlari/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir