The Sims Nedir? Nasıl Bir Dünya?

Kim derdi ki insanlar gerçek hayatı bırakıp sanal insanların hayatını oynamak için saatlerini, günlerini harcayacak hatta bu oyun dünyanın en çok satan oyunları arasında yer alacak.

The Sims!

O dönemlerin en popüler oyunu olan sim city’nin yaratıcısı Will Wrigth, onlarca Sim Earth, Sim Ant gibi sim ile başlayan oyunlara imzasını atmıştır.

Will insanların birşeyleri dekore etmesini ve tasarımsal şeylerin hoşuna gittiğinizi farkediyor ve sıvıyor kolları..

İnsanları hoşuna giden şeyler dikkat çekiyor ve Project X yani TheSims’i yapmaya başlıyor. Oyunu bitirdikten sonra çalıştığı firma olan Maxis’e projesini sunuyor ve olumsuz yanıt alıyor…

Çünkü maxis böyle bir oyunun hiç bir bilgisayarın kaldırmayacağı kanaatindeydi.

1991 yılında bir kara gün oldu ve 25 kişiyi ölümü ile sonuçlanan meşhur Oakland yangının kurbanlarından biri oluyor ve evini, eşyalarını yangında kül oluyor.

Herşeye tekrar başlamak zorunda kalan will projesine tekrardan geliştiriyor ve Sims oyununa insanları da katıyor…

1995’de EA Games Maxis firmasını satın alıyor. Bunu fırsat bilen Will oyununu EA Games’in patronlarına gösteriyor. EA Games patronları çok seviyor ve projeye yeşil ışık yakıyorlar.

İlk başta oyunu Doll House olan daha sonrasında TheSims olarak 4 Şubat 2000 Yılında piyasaya sürülüyor.

Bu yaşam simülatörü oyununda herhangi bir hikaye ya da görev yok. Çünkü oyunu siz yönetiyorsunuz siz ne yaparsınız o oluyor.

Önce sims’lerinizi yaratıyorsunuz daha sonrasında evinizi yapıp dekore ediyorsunuz. İster kariyer yapın isterseniz aşkınızın peşinden koşun. Siz ne isterseniz onu yapın!

Simsler adeta gerçek bir hayat yaşıyormuş gibi ihtiyaçlarıda var. Yemek, uyku, tuvalet, para, iş… Ve bazı gerçekler var ki ölüm bile var. Hırsızlar! Evet hırsız bile var! İnanması güç.

Oyun çıkışından kısa bir süre sonra 1 milyondan fazla satış yaparak EA Games’in yüzünü güldürüyor. 2005 yılında gelince de toplam 16 milyonluk satış rakamıyla en çok satan PC oyunu ünvanını kapıyor.

The Sims 2

Serinin devam oyunları her zaman daha önce görülmemiş bir yenilik etrafına kurularak geliyor. The Sims 2 ilk oyunun en çok satan PC oyunu unvanını da elinden alıyor aynı zamanda ve bir çok ek paket ve eşya paketine ev sahipliği yapıyor.

The Sims 3

Üçüncü oyun hayranların uzun zamandır istediği bir şeyi gerçekleştiriyor.
Artık Sims’leriniz eve tıkılı zorunda değil, bütün şehir bizim.
Hatta tüm kasaba sakinleri sizinle birlikte yaşlanıyor, terfi ediyor ve ölebiliyorlar. Yani etrafınızda gerçekçi, yaşayan ve hiç uyumayan bir şehir var. The Sims 3 yine en çok satanlar listesindeki yerini gururla almayı başarıyor.

Bir sonraki Retro Yazılarını kaçırmamak için www.retrooyuncu.com‘u takip edin!

Bunu makeleyi okumuş muydunuz? https://retrooyuncu.com/half-life-nedir?-en-iyi-fps-oyunu-mu?/

1 Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir