Türkiye’de Oyun Oynamanın Pahalı Olması

Günümüzde, kendi evinizde, kendi odanızda, kendi bilgisayarınızda istediğiniz kalitede işler yapmak, Avrupa ülkeleri veya Avrupa ülkeleri kadar güçlü ekonomiye sahip diğer ülkelerde ucuz ve kolay gerçekleştirilebilen bir istek olsa da ülkemiz şartları içerisinde gerçekten çok yüksek ücret gerektiren bir istek. Bu isteğinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, evinizin net gelirinin 5000 Türk Lirası veya daha fazla olması gerekiyor. Fakat bu net gelir ile bile ortalama bir bilgisayardan fazlasını alamıyorsunuz. Çünkü iyi bir bilgisayar almak, yurt dışındaki insanların gördüğü kadar kolay gözükmüyor Türkiye vatandaşlarına.

Türkiye İçerisinde Bu Fiilin Yüksek Ücretli Olmasının Nedenleri

Bilgisayar parçalarının yüksek ücretli olması bunun nedenlerinden birisidir. Ülkemiz içerisinde bilgisayar parçaları üretilmiyor, dolaylı olarak ise yurt dışından ithal etme zorunluluğu doğuyor. Bundan dolaylı olarak ise, bilgisayar parçalarının fiyatı döviz kuruna göre değişiyor. Yani Türkiye içerisinde oyun oynamanın, iyi bir bilgisayar almanın pahalı olmasının en büyük nedeni, yükselen ve bir türlü durmak bilmeyen döviz kuru değerleridir.

Avrupa ülkelerinde veya Avrupa ülkeleri kadar güçlü ekonomiye sahip diğer ülkelerde asgari ücret alan bir vatandaş, şu anda en pahalı bilgisayar parçalarından birisini maaşının tamamını vermeden alabiliyorken, Türkiye içerisinde Türkiye asgari ücreti alan bir vatandaş, maalesef en pahalı bilgisayar parçalarından birisini 6 maaşının tamamını vererek bile alamıyor.

Türkiye İçerisinde Oyun Oynamanın Ücret İstememesi İçin Gerçekleşmesi Gerekenler

Bunun için tek bir yol vardır. Bu kadar yüksek ücret isteyen ürünlerin fiyatlarının düşmesidir. Ülke içinde pahalı olan ürünlerin pahalı olmalarının nedenleri, ithal edilmeleridir. Yani yüksek ücret isteyen ürünlerin büyük bir çoğunluğu ithal ediliyor. Dolaylı olarak döviz kuru ürünlerin fiyatlarını etkiliyor. Bu pahalı ürünlerin ülke içindeki fiyatının düşmesi için ise 2 yol vardır. Ya o ürünlerin kendilerini veya onlara denk olan ürünleri kendin üretmeliyiz, ya da döviz kurunu düşürmeliyiz.

Fakat maalesef döviz kurunu düşürmenin yolu da üretimden geçiyor. Yani Türkiye içerisinde yüksek ücret isteyen fiillerin daha düşük ücret istemesini istiyorsak, ülke içinde üretim yapıp ihracat yapmalıyız. İyi bilgisayar parçalarının denklerini üretmeliyiz. Bu yapılması gereken şey eğer yapılırsa, Türkiye içinde bu fiili gerçekleştirmek veya iyi bir bilgisayar alabilmek kesinlikle şu an istediği kadar yüksek ücret olmazdı.

Bunun gibi bir çok haber ve eğlenceli makaleler için www.retrooyuncu.com’u takip etmeyi unutmayın!

Bunu okumuş muydunuz? https://retrooyuncu.com/tum-zamanlarin-en-cok-satan-oyunlari/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir