Unutulmaz Retro Nostalji Kuşağı 2

Prince Of Persia

Kapak Fotoğrafı

Prince of Persia 3 Ekim, 1989’da Apple II için ilk olarak Jordan Mechner tarafından geliştirilen, bilgisayar oyunlarında görülen animasyon kalitesinde büyük bir sıçramayı temsil eden platform oyunudur.

Mechner tüm hareketlerin gerçekteki gibi göründüğünden emin olmak için saatlerce küçük kardeşi David’in beyaz kıyafetle koşma ve atlama filmi üzerinde çalışırken rotoscoping olarak adlandırılan bir yöntemi kullandı. Kavga yöntemi de alışılmadıktı.

Ana karakter ve düşmanlar çoğu çağdaş oyunda olduğu gibi menzilli silahlarla değil kılıçlarla savaşıyordu. Mechner oyunu programlamaya başladığında, Kutsal Hazine Avcıları’nın ilk on dakikasının, tehlikeli bir ortam içindeki karakterlerin akrobatik tepkilerini oluşturmak için ana ilham kaynaklarından biri olduğunu söylemiştir.

Bir gün, Pers Sultan’ı yabancı topraklara savaşmaya gider ve ülkeyi yönetmek için yerini veziri Jaffar’a bırakır. Jaffar isimsiz kahramanımızı hapse atar. Çünkü tahtın sahibi olmak için Jaffar, kahramanımızın aşık olduğu Prenses ile evlenmek ister. Jaffar sonra Prenses’i odasına kilitler ve ona bir ültimatom verir. “Bir saat içinde ya Jaffar’la evlenirsin ya da ölürsün.”

Oyuncunun karakteri yabancı bir ülkeden İran’a yolculuk eden isimsiz kahramanımızdır. Kahramanımız Pers Prensesi’ne aşık olur. Oyunun ana düşmanı Jaffar, Pers Veziri, Prenses’i hapseder ve Prenses’in babası uzaktayken ülkeyi ele geçirmeye kalkar.

İsimsiz kahramanımız hapisten kaçar ve yol boyunca çeşitli zorluklara göğüs gererek Prenses’in hapsolduğu kulenin tepesine tırmanır. Prenses’in odası, İran’ı ve Prenses’i kurtaracak Prens’in bozguna uğratacağı Jaffar tarafından korunmaktadır.

Soccer Kid

Kapak Fotoğrafı

1993 yılında Krisalis tarafından piyasaya sürülen platform oyunu.
1994 Yılında uzaylılar dünyamıza bir takım değerli eşyalar çalmak için uğrarlar ve dünya kupasını çalarlar. Ancak uzay gemilerinin üstüne bir meteor düşünce dünya kupasının parçaları, dünyanın çeşitli bölgelerine düşer. Bu olayları öğrenen bizim “Soccer Kid”, bu parçaları toplayıp dünya kupasının finaline yetiştirmeye karar verir ve oyunumuz başlar.

Oyuna istediğimiz forma renklerini seçerek başlayabiliyorduk. Oyun çok güzel düşünülmüştü, top sürerek, düşmanlara şut çekerek ilerliyorduk yani bu oyundaki silahımız meşin yuvarlaktı. Ayrıca top ile çok klas hareketlerde yapabiliyorduk (topun üstünde yürüme, kafayla top sektirmek, rövaşata çekmek gibi).

Oyundaki bölümler İngiltere, İtalya, Rusya, Japonya ve son olarak 1994 dünya kupasının gerçekleştiği Amerika’ydı. Her ülkenin kendine has bölüm tasarımları vardı. İngiltere biraz oyuna ısınma tadında kolay olsa da diğer ülkelere geçtikçe oyun zorlanmaya başlıyordu.

Her bölümün başlangıcında o bölümde kullanmamız gereken top sayısı (mermi sayısı da diyebiliriz) ve o bölümde bulunan futbolcu kartlarının sayısı belirtiliyordu. Br bölümdeki tüm topları kullanırsak o bölümdeki işimiz çok daha zorlaşıyordu çünkü tüm düşmanlardan kaçmak zorunda kalıyorduk. Futbolcu kartları ise bir ara çoğumuzun biriktirdiği kartlara benziyordu. Bu kartların hepsini toplarsak ekstra bir bonus bölümü oynayabiliyorduk.

Nostal

Bir sonraki Nostalji Kuşağını kaçırmamak için www.retrooyuncu.com‘u takip edin!

Bir önceki makaleyi okumak için: https://retrooyuncu.com/retro-oyuncusunun-goz-bebegi-playstation-mini/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir