Unutulmaz Retro Nostalji Kuşağı 3

Donkey Kong Country

Donkey Kong ilk olarak 1981 senesinde klişe King Kong hikayesi ile Mario’ nun yıllardır kurtardığı prensesi kaçırırken karşımıza çıktı. Arcade makinelerde başarılı idi ve Nintendo’nun ev konsollarında ciddi satışlar yakaladı.  Hatta Universal Studios ile davalık olan Nintendo bu işten anlının akıyla çıkmıştır.

Uzun bir süre kötü role sahip olarak ününü sürdüren gorilimizin artık kendi özgün hikayesini yaratma zamanı gelmişti. 1994 senesinde Rare Studio artık yeni konsollara göz kırpan pazarda Super Nintendo’nun sessizce gitmeyeceğini Donkey Kong Country oyunu ile bizlere göstermiş oldu.
16 – Bit bir konsolda 32 – Bit grafiklerle çalışan bir oyun yarattılar.

Tüm çevre ve karakter dizaynları 3 boyutlu tasarımlar idi. Oynanış, çok akıcı, hoş gizemlerle dolu ve kendi farkındalığını yaratacak kadar özgündü.  Donkey Kong Country üçlemesi arasında en keyifli bulduğum tabiki ilk oyundur. Mekan çeşitliliği , müzikler ve Diddy – Donkey Kong ikilisi oldukça havalı idi.  Her zaman daha olgun bulurum ilk DKC’yi.

2010 senesinde Nintendo Wii de harika bir geri dönüş yakalamış oyunu “Donkey Kong Country Returns” de şiddetle tavsiye ettiğim bir oyundur.

The Lost Vikings

İnterplay Productions tarafından 1993 yılında piyasaya sürülen puzzle – platform oyunu…
Oyunun konusu kısaca şöyle, Vikinglerimiz uyurken, köylerine Tomator tarafından kontrol edilen bir uzay gemisi gelir ve Vikinglerimizi kaçırırlar. Amacımız tabi ki Vikingleri sağ salim köylerine geri götürmek. Oyunda farklı özelliklere sahip 3 tane Vikingi kontrol ediyoruz.

Bunlar; Erik the Swift, Baleog the Fierce ve Olaf the Stout. Erik’in özellikleri zıplamak ve bazı duvarları kafasıyla kırmak, Baleog ise kılıcı ve oku sayesinde düşmanları öldürebiliyor aynı zamanda oku, ulaşamayacağımız bölgedeki düğmeleri etkin hale getirmek içinde kullanabiliyor, Olaf ise kalkanını kullanarak düşmanlardan zarar görmemizi engelliyor ikinci modda ise kalkanı yukarı alarak paraşüt şeklinde kullanabiliyor.

Oyunda bölüm geçebilmek için 3 vikingide çıkış kapısına ulaştırmalıyız biri bile ölse bölümü geçemiyoruz. Bölümler boyunca bir çok power up alıyoruz ve bu power up’ları diğer vikinglere verebiliyoruz.
Oyundaki puzzle’lar çok güzel ayarlanmış bazı yerlerde 3 vikinge de ihtiyacımız oluyor ki buralarda oldukça hızlı olmak gerekiyor. Ayrıca puzzle’ları çözmemiz için bazen Vikinglerin özellikleri yeterli olmuyor. Bu durumlarda bölümlerdeki vinç, helyum borusu gibi aletleri kullanmamız lazım.

Oyunun en beğendiğim özelliklerden birisi mizah anlayışıydı. Eskiden Vikinglerin her dediğini kelime kelime sözlükten bakıp anlamaya çalışırdım (bu oyun İngilizceme çok şey katmıştır :). Daha oyunun ilk bölümünde Star Wars’a bir gönderme var Erik uzay gemisinde uyandığında ilk olarak “I have a bad feeling about this” diyor Star Wars filminin fanları için unutulmaz bir replik. Aynı bölümde birden çok ölürsek bu sefer de bizle uğraşmaya başlıyolar. “Hey! haven’t we been here before?”,”I have a strange feeling of deja vu” gibi bizi ti’ye alcak laflar ediyolar.

Tüm oyunseverlerin hoşça vakit geçirebileceği bir oyun. Nostalji severlere önerilir…

Bir sonraki Nostalji Kuşağını kaçırmamak için www.retrooyuncu.com‘u takip edin!

Bir önceki makaleyi okumak için: https://retrooyuncu.com/emulator-nedir-nasil-kullanilir/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir