Unutulmaz Retro Nostalji Kuşağı

Another World!

Kapak Fotoğrafı

Genç fizikçi Lester Knight Chaykin, bir gece son model Ferrari’si ile laboratuvarına giderek, bir deney başlatır. Fakat işler ters gider ve bir anda kendini bambaşka bir dünyada bulur…

İşte bir efsane böyle başlıyordu. 1991 yılında başta MS-DOS, Amiga, gibi platformlara çıkmış, döneme damga vurmuş bir oyundu. Özellikle giriş videosu ve müziği insanı kendine hayran bıraktırır. Yeni nesil oyuncular adını pek duymamış olsa da, benim gibi eski kurtlar iyi bilirler..

Efsane oyunumuz yıllar sonra kendine Playstation 4 konsolunda da yer buldu. Elbette benim gibi oyunun fanatiği olan bir oyuncu burada da oyunu bir güzel bitirdi.. Düşük fiyatı ile PSN Markette kolayca bulacağınız bu baş yapıtı mutlaka oynayın.

Street Fighter Turbo

Kapak Fotoğrafı

Dövüş oyunları deyince akla gelen fenomen tabi ki Street fighter’dır. 90’ lar arcade salonlarında fırtına estiren bu oyunu efsaneleştiren ne idi? Tabiki diğer dövüş oyunlarına oranla çok daha tepkisel kontroller , combo yapmanız konusunda hayal gücünüzü serbest bırakması ve en önemlisi abartıdan kaçınılmış bölüm ve karakter dizaynlarıydı.

Street Fighter 2 Turbo ise 8 kişilik bir önceki oyunun aksine Boss karakterlerle ( Balrog, Vega, Sagat, M.Bison) ile oynama şansı sunuyordu. Yine ilk oyunda ki hız problemi , hız seçeneği ile bu oyunda aşılmış görünüyor. En büyük rakibi Mortal Kombat ‘ ı bile geride bırakmasını sağlayan ise fenomen ses efektleri (Hadoken , Shoryuken vb) hala çok kişinin enerjiyi hızlıca yakalaması için yeterlidir.

1988 de çıkan ilk Street Fighter maalesef vasatın üzerine çıkamayan tek düze kontrollere sahip sınırlı bir oyundu. Asıl dikkat edilmesi gereken devam oyununda tüm dünyaya örnek olacak dinamiklerle beraber “geliştirerek ileri taşımanın” ne olduğunu bizlere göstermesiydi. Street Fighter 2 gerçek bir başarı hikayesidir.

Bu oyunu bitirebilmek için adeta geçen saatler, göz yaşları, sinir krizleri, parmak acıları hatırlamamak mümkün değil! Ama güzeldi be! güzeldi. Artık olmuyor çıkmıyor böyle oyunlar heyecanlar hep kayıp edilmiş gibi sanki!

Bir sonraki Nostalji Kuşağını kaçırmamak için www.retrooyuncu.com‘u takip edin!

Bir önceki makaleyi okumak için: https://retrooyuncu.com/nintendonun-efsanesi-geri-dondu-snes-mini/

1 Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir